OUTBOUNDS: Jak se stát Rotary výměnným studentem?

Hey guys! Dneska Ti povím, jak to všecko začalo a čím jsem si s RYE prošla! 

Můj osudný English camp, kde jsem se s kamarádkou o Rotary dozvěděla!

O Rotary Youth Exchange jsem se dozvěděla náhodou na English campu, kde o své výměně na Floridě vyprávěla jedna opálená fajn holka (DÍKY LUCI❤). Když jsem se z campu vrátila plná zvědavosti a nadšení se přihlásit na stránkách této dobročinné organizace, vyplnila jsem online formulář a vyčkala zhruba do konce října, kdy mi můj YEO (boss, kterému budu odevzdávat všecky přihlášky putující poté do zahraničí) z RC Brno poslal mail ohledně mých přihlašovacích údajů do všeobecně známé ďábelské databáze RYEDB, která mně fakt dala zabrat!!!

RYEDB je celá v angličtině – vyplníš tam veškeré informace o Tobě – budeš muset taky napsat Student’s a Parent’s letter (otázky typu: Jaké jsou Tvé záliby a co o výměně očekáváš?). Doporučuju Ti tyto dva “dopisy” napsat co nejdřív česky, protože se Ti některé informace budou hodit na pohovory v klubu nebo na OM2 (budeš aspoň vědět, o čem mluvit!!).

Tvý nejdůležitější osobní informace najdeš tady!

Pohovory v klubu (žádnej stres!!!)

Tě čekají pravděpodobně v říjnu-listopadu, kdy si Tebe a ostatní kandidáty pozvou na info schůzku s podrobnějšími informacemi o Rotary, RYE programu a dalším postupu. Já + 8 Brňáků (RC Brno plus RC Brno city) jsme se pohovorů zúčastnili až po třebíčském OM1, a to 18.11.2016😊.

Doporučuji Ti si něco MÁLO načíst o činnostech, historii a poslání Rotary, mít dobrej přehled o českých dějinách + politice. V každém klubu je to jinak, někteří Rotariáni se třeba ptají jen KAM a proč chceš jet a na Tebe (koníčky 🐎, škola, co chceš dělat za práci, proč chceš na výměnu, co od ní očekáváš a co tam chceš dělat…).

Mluv se sebevědomím a ukaž jim, že o výměnu opravdu stojíš. Fakt je to ÚPLNĚ v KLÍDKU, spíš jde o takovej pokec, kdy se chcou o Tobě víc dozvědět 😉. Mě se ptali na rodinu, důvody proč chci jet, zajímala je zdejší vietnamská komunita a něco co vím o Rotary a o vzniku ČR 😂.

Na začátku listopadu, když už budeš pěkně v databázi, Ti přijde e-mail od pana Baráka, našeho nesmrtelného distriktního chairmana (předsedy výboru pro výměny mládeže) ohledně prvního setkání všech kandidátů na výměnu konající se tradičně v Třebíči. Orientation Meeting 1 (6.11.2016) je zaměřený hlavně na obrovské množství vzrušujících informací o výměnách předešlých Rotary výměnných studentů, kteří se Tě budou snažit nalákat na svou milovanou zemi, kde strávili celý jeden nejlepší rok svého života. 

This slideshow requires JavaScript.

Zároveň s meetingem se budeš muset rozhodnout a mailem poslat online formulář ohledně preferencí zemí, kde chceš strávit ten jeden školní rok. U mě to bylo jasný jak facka.

1. USA, 2. AUSTRÁLIE, 3. KANADA

Naštěstí budeš mít doost času na rozhodování – v podstatě až do prosince, po náročném, ale velmi přínosném Orientation Meetingu 2 (25-27.11.2016). Rozhodně to není nic morbidního – myslím že vyhodili jen pár lidí z celkového počtu 100 něco kandidátů ☺ (což ale vůbec neznamená, že se nemusíš snažit, protože se chceš dostat do té své Top1 země, že jo!).

20170615_212012
Kromě mailu ale nezapomeň 24/7 i checkovat Tvou FB skupinu! Řeší se tam vážný věci!
Pár dní po OM2 Ti mailem pošlou oficiální zařazení do programu RYE a Ty se budeš do 9.12. muset rozhodnout, jestli do toho fakt jdeš nebo ne!

Pokud ano, tak budeš nejspíše fakt busy s dolaďováním zhruba jedenáctistránkové Application Form (AF=přihláška), která se v tištěné podobě bude odesílat zahraničnímu host distriktu. K tomu samozřejmě patří shánění doktora, zubaře (prohlídka+podpisy), tuberkulinový test a případné prodloužení platnosti pasu. Já jsem svou AF komplet ve 3 kopiích odevzdávala někdy v půlce ledna (kolem 19.1 jsme měli schůzku RC Brno ohledně hostování studentů, kde rodiče podepisovali různé papíry).

Pak je všecko konečně over a od konce ledna budeš trpělivě čekat na e-mail od svého korespondenta ohledně zařazení do země a později do distriktu. Věř mi, bylo to opravdu úpěnlivé, nervy drásající, ale rozhodně stálo za to čekat ♥ !!! (více o mém placementu: zde a o mém městě zde)

Pokud se budeš mít štěstí – a to bohužel není můj případ, tak už v průběhu března-června si budeš moct už psát se svým host distriktem, rodinou a budeš taky vyřizovat pojištění, možná i víza a určitě si rovnou zařiď přerušení studia / rozdílovky na Tvý škole. I've already had a chance to see American Ambassy in Prague this year!V opačném případku se začni těšit na červnový Orientation Meeting 3 společný pro in i outboundy, kde zažiješ ten nejlepší mezinárodní párty hrad ever!

Mezitím se můžeš jakkoliv připravovat na svou výměnu, ale určitě to nepřeháněj! Udělej si odznáčky, založ blog, zkoušej český recepty, sháněj dárky, uč se jazyk… ale hlavně neměj žádná vysoká očekávání!!

Co přijde, to přijde! ♥♥♥

2 Comments Add yours

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s