OUTBOUNDS: Packing for a year & paperwork (vol 2)

Hi guys!

Nyní přichází asi ta nejvíc nervy drásající část příprav na mou výměnu, a to je balení kufrů. Zní to sice nevinně a jednoduše, ale věřte mi, že to bylo peklo 😅!

Než se vrhneme na samotné balení a shánění věcí, chtěla bych se ještě krátce zmínit o pojištění a letenkách

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ v ZAHRANIČÍ

Připrav si rovnou cca 1 100$ na účet za pojištění, které Ti bude platit v zahraničí po celý rok. Pokud ještě nevíš datum odletu, automaticky se Ti vygeneruje datum 1.8 (což je v pohodě, pokud se nechystáš na svý dobrodrůžo mega brzo – 28.8jako třeba já 😄)

Na stránkách CISI BOLDUC (zde) – což je spešl typ zdravotního pojištění jen pro Rotary exchange studenty – si vybereš Plán B, vyplníš požadované údaje a zaplatíš kartou ☺️. Nic světaborného ani složitého. Pak Ti přijde Potvrzení o platbě a papír s takovou “kartičkou“, která dokazuje, že v zahraničí pojištění mít budeš.

PŘERUŠENÍ POJIŠTĚNÍ v ČR

Jelikož jedeš na rok někam do neznáma, neznamená to, že si můžeš jen tak odjet a nechat tu stát za Tebe platit zdravotní pojištění 😂!!!

Jestli si přerušíš studium, máš povinnost si ho jít odhlásit a oznámit, že tu na určitou dobu nebude. V mém případě s VZP pojišťovnou mi stačí té jejich pobočce pár dnů před odletem odevzdat vyplněný formulář ohledně délky trvání pobytu v cizině.

LETENKA (zpátěční!)

Přes Student Agency jsme s tátou zkoumali všechny lety a výhodný přestupy & ceny na jejich stránkách. Vzhledem k tomu, že moje destination airport mělo být mezinárodní LAX v Los Angeles, nebylo hledání ták těžký. Stavili jsme se rovnou v jejich pobočce na Svoboďáku v Brně, kde nám poradili let Praha – NY – LA s čtyřhodinovým čekáním v Big Apple, velkoměstě snů 😍. 

Cena nám dobře vyšla na přesných 30 tisíc s tím, že si datum odletu dom můžu pozdějc zadarmo změnit. Dostala jsem 2 str. elektronickou letenku s info o letu (terminály, časy, číslo letu) a taky mi bylo řečeno, že 24 hodin před odletem můžu na str. Delty Airlines provést check-in online (doma se mi rovnou vytiskne palubní lístek ~ boarding pass).

BALENÍ NA ROK?!

Jojo, v reálu to vypadá přesně tak děsně, jak to zní. 😅 Má jediná rada pro kohokoliv, kdo se takhle chystá někam na delší dobu: NESTRESOVAT SE

Podle Delta Airlines požadavků budu mít následující zavazadla 💼:

  1. 23 kg kufr: oblečení, jedny boty, část dárků, hygiena, knížky, Rotary věci….
  2. 8-10 kg příručňák: jídlo (dárky pro rodiny), dvoje boty, elektronika
  3. Baťoh = Personal item: noťas, deník, tužky, možná sváča 😅 plus malá taška (v baťohu) s dokumentama, mobilem, iPadem, taštičkou s hygienou
  4. Můj milovaný Unicorn 🦄 a česká vlajka 🇨🇿
  •  Pokud nebudou mít problém, tak mi baťoh vážit nebudou, protože je považován jako “nosidlo notebooku” 🙏. V letadle se dává většinou pod sedadlo dolů před sebeIMG_9934

Rada #1: Nekupovat si předem hodně oblečení

Říká se, že méně je někdy více. Nejhorší chyba byla, že jsem si některé nepotřebné věci, jako je oblečení a toileteries, chystala už průběžně dáávno předem. Takže si dokážeš představit, že jsem pak měla až moc zbytečností, a těch mi bylo samo sebou fakt líto nechat doma 😂.

Máš pravděpodobně jen 23 kg + cca 10 do letadla…. 😏. Takže žádné velké zubní pasty, micelárky, double balení šampónů, krémů, zimní bundy, deset kraťas, plesových šatů, a tlustých ručníků 😂. Všechno si můžeš dokoupit TAM.

Rada #2: To-buy list a dávání všeho do kopy

První věc, co jsem udělala bylo, že jsem zhlídla pár videí na YT ohledně balení 😅. Pak jsem si postupně napsala seznam a sehnala ty nejvíc důležitý věci – adaptéry, léky na rok, dárky pro rodiny a Rotariány (neudělej tu chybu a nekupuj předražené suvenýry v Praze jako já 😅, lepší koupě by se našla i přes net). Zbytek se v pohodě sežene později a hromadně třeba v nějakém větším shopping centru.

Taky jsem si naskenovala vízum, pas a úplně všecky důležitý dokumenty (obě DS, SEVIS, CISI, GF), poslala na mail a udělala screenshoty do mobilu.

Tento list je možná až moc podrobný, ale mně třeba dost pomohl ☺️

Když jsem si myslela, že mám jasno v tom, co si “zatím” všechno beru sebou (oblečení, dárky, elektronika, tašky, příručňáky, atd..), nashromáždila jsem si to na postel a sehnala co nejvíce taštiček a váčků. Do nich jsem naskládala různé věci podle potřeby – zvlášť léky, hygienu, adaptéry a nabíjěčky, Rotary must-bring (odznáčky, klubové vlaječky, business cards,..) a další. Líp se v tom člověk vyzná, když pak potřebuje něco přeskládat nebo přihodit / vyndat 😊.

Rada #3: Dát dovnitř a zas ven a vážit

Pokud budeš víc smart a šikovnější než já, tento krok nebudeš muset opakovat milionkrát. Což byl můj případ 😒.

Po finálním rozhodnutí, že si prostě musím ty 3 “slovníčky” a jedny tenisky vzít sebou, zjistila jsem, že má kufr už 24,6 kg. V této chvíli je nesmírně důležitý se nezbláznit a zanalyzovat situaci – odlila jsem si pár nepotřebných holčičích must-have do menších flaštiček, vyhodila tepláky, přendala “dárkový jídlo”, 2 páry bot a vybavení od kamery do příručňáku.IMG_9943

Tímto mi vyšlo necelých 23 kilo v kufru, 7 na příručňák a asi 4 v baťohu (modlím se, že ho opravdu vážit nebudou).

Další užitečné věci, které jsem si zařídila:

Receptyod maminky mám ověřené domací asijské receptíky a taky pár ozkoušených českých (svíčková, buchty, cukroví..)

Open – when dopisy – přišlo mi fakt super napsat bráchovi anglicky a česky pár povzbuzujících řádků, které si přečte, až budu pryč 😅IMG_9944.JPG

Prezentaci o mně, Česku a o RC 

Blog a deníky – založit si blog byl úplně ten nejlepší nápad ever (díky, Rotary!), protože sem můžu přidávat úplně náhodné příspěvky s fotkami o tom, jak se mám a se všemi nezapomenutelnými zážitky 😉.. Mimo to si s sebou beru deníky (od mé americké tutor a od mamky), do kterých si budu taky doufám zapisovat 😍.

Conversion app – stáhla jsem si ji, abych se vyznala ve všech těch Farenheitech, palcích, stopách a dollarech 😂

Dárky – zjistila jsem si, jaké zájmy mají všichni členové mé host rodiny, kdy mají narozeniny a nakoupila různé maličkosti (hlavně jídlo, pak krtečka, pexeso, kšiltovku, tácky pod pívo s Prahou, český křišťál, kalendář, knížku o ČR a další). Pro Rotariány mám taky jídlo, brožurky a pohlednice s Tišnovem, křišťál, magnetky, atd 😊

Bankovní účet & karta – studentský, s tím že bude táta správcem a průběžně mně bude stav zůstatku $$$ kontrolovat 😁

Peníze – v cashi musím svému Rotary clubu dát po příletu “zálohu” 500$ (na nouzové situace 😂). Jinak mám s sebou ještě 500$, takže 1000 celkově 😇 (no stejně převážně budu platit kartou).

Club mi bude naštěstí mesíčně dávat 100$, což se mi hodí a je to fakt skvělý! ❤️

Nevím, co bych Vám mohla ještě poradit, ale jsem si určitě jistá, že to DÁTE. Každý má odlišný zkušenosti, takže nechcu nikomu říkat, že to má udělat přesně jako já. Takovej týpek, co nepotřebuje haldu oblečení a make upu, by si určitě s sebou vzal úplně něco jiného ☺️

Hlavně si užívejte svobodu bez školy a prázdnin, protože část z nich bude pro některé z Vás těmi nejzlomovějšími v životě 😍!

Take care and be thankful for every single moment spent with your family and friends. By creating a strong passion or making your life way more cheerful and meaningful can make you feel happy and satisfied like forever.

I hope me and you can have that feeling as often as possible too!

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s