ROTARY

Říkáš si, co je to vlastně Rotary?

Jestli jseš ten typ člověka, co:

 • rád pomáhá lidem a podílí se na všelijakejch projektech a akcích
 • chce svět učinit lepším (ale nevíš jak)
 • miluje cestování a zajímáš se o cizí kultury – tudíž přemýšlíš o výměně (mrk mrk)

ROTARY INTERNATIONAL je právě to, co hledáš!

Je to mezinárodní nezisková organizace sídlící v zhruba 200 zemích světa s účelem pomáhat lidem a šířit tak přátelství, porozumění a službu ostatním. Jejím mottem je “Service above self” a členové si říkají Rotariáni.

Rotary se skládá z jednotlivých ROTARY KLUBŮ (na světě jich je asi přes 30 tisíc s 1,2 miliony členy). Ti poskytují různé služby samotnému klubu, obci, mládeži… Mohou to být třeba příspěvky na opravu města, organizování zábavných akcí pro postižené, podpora v profesi, humanitární pomoc při přírodních pohromách, snaha o vymýcení dětské obrny ve světě, apod. Více o Rotary, jejím fungování a činnostech se dočteš zde NEBO zajeď dolů a přečti si mé vysvětlení v angličtině ☻

ROTARY YOUTH EXCHANGE

Rotary ale myslí i na mladý lidi, jako jsme my, a proto organizuje i výměny pro studenty od 15 do 18,5 let. Tato ORGANIZACE je ale od ostatních agentur (viz např. Alfa Agency nebo očekuj BLOG mé kamarádky Aničky, která jede přes Studyline!) odlišná v tom, že:

Rotary kluby v rámci zemí se sdružují do DISTRIKTŮ. Česko a Slovensko dohromady tvoří jeden distrikt (s cca 70-80 kluby). V mém případě je tedy můj sponzorující “domácí” District 2240 (zde) a ten mě poslal do amerického Distriktu 5300  v Californii ♥♥♥. Mailem mi také můj příslušný chairman (předseda výboru) poslal informace o městě, kde budu bydlet; kontakty na Rotary Klub, školu a host rodinu.

Rotariáni z Tvého host klubu Ti v průběhu roku pomáhají a můžeš je považovat za svý nejlepší kámoše ☺. Pomůžou se vším (problémy s host rodinou, školou, homesickness, cestováním, penězmi..) a v případě největší se nouze se na ně můžeš VŽDY obrátit.

Co dál Tě s Rotary čeká?!

 • s Rotary nemusíš jet výhradně do anglicky mluvících zemí! Na výběr je např. Brazílie, Mexiko, Taiwan, Itálie, Finsko, Argentina, Rusko 😂…. Můžeš klidně vybrat i těch max 30 zemí, kam by ses potenciálně mohl dostat (není ale zaručeno, že se dostaneš do země, kterou máš na 1. místě)
 • setkáš se s ostatními Rotary studenty z jiných zemí ve svém host distriktu a budeš u nich mít tu největší podporu, protože oni budou zažívat “to samé” jako Ty
 • poznáš skvělou komunitu lidí, kteří Ti budou rozumět a pomáhat #nomatterwhat – spolu překonáte možná nejtěžší chvíle na začátku výměny; pojedete na tripy; společné Rotary konference; budete si vyprávět o svých zemích…..
 • host distrikt Ti v zahraničí bude dávat měsíčně kapesné (v USA je to třeba cca 100$/měsíc)
 • samotná výměna Tě bude stát s porovnáním s agenturami o dost méně
 • budeš se moct účastnit Rotary mítinků zapojíš se i do dobročinných akcí
 • budeš reprezentovat Česko!
 • počítej s tím, že Tví rodiče budou také hostovat studenta/studenty, když Ty budeš pryč – bude to kulturní zážitek pro obě strany!
 • budeš se řídit pravdily tzv. 4D – no dating, drinking, driving, drugs – upozorňuju, že v tomto ohledu je Rotary fakt přísný, takže se tím hodlej řídit (než riskovat okamžitý poslání domů)
 • budeš mít ROTARY BLAZER (sako)!!!!!!!!!!

Jestli po tomhle všem fakt toužíš, tak si o Rotary rozhodně přečti víc (a viz odkazy výše)! Věř mi, že na pohovorech OM2 se bude každá informace hodit!

English summary: 

If you still didn’t get how everything works, I’ll try to explain it in a nutshell☺.

Rotary is structured in club; district and international levels. There’s like 34 000+ clubs (with 1,2 million Rotarians) grouped into 529 districts in more than 200 countries around the world!

ROTARY INTERNATIONAL – an organization providing different services and international friendship spread around the world

Rotary district – a certain region where all Rotary clubs are stationed. Each country can have many districts (e.g. Czech + Slovakia = District 2240; in Brazil there are 38 districts) that are in charge of Rotary clubs. The boss on the top is called district governor. Výsledek obrázku pro brazil districts rotary

Rotary zones – approximately 15 Rotary districts form a zone but that’s not really important 😀

Rotary club – is almost in every large city or town and its members, called Rotarians, engage in different activities (projects for people who need help, community services, leadership events..)

Each club has its own president and officers (e.g. my Youth Exchange Officer = YEO is in charge of me and my friends. He receives our applications, gives us interviews and information about hosting the inbounds and so on)

Rotary Youth Exchange (RYE) – a lifetime EXPERIENCE  that I’m going to undergo very soon. Please think about it as well!

 • OUTBOUND – you, leaving home and going to explore the world for a year
 • INBOUND – a very attractive foreign exchange student going to your home country for a year
 • Chairman – the biggest boss in your district when it comes to solving things about RYE. He makes sure that everything is OK and that you’re ready to go. And you.. just make sure to listen to him!!! Always be alert on FB and e-mail!
 • YEO – your little boss in your Rotary club – make sure to attend all meetings and give him the right papers before deadline
 • Country correspondent – the first e-mail about your placement will be sent by him / her (in your language) and you’ll probably remember this person’s name forever. Don’t forget to respond and watch your e-mail notifications frequently!
 • ROTEX – acting cool and experienced, recalling all precious moments from his/her exchange that has ended so quickly… and giving some wicked advice how to survive your year there (even though it’s gonna be completely different 😄)

IMG_9600

And if you really want to look like this cultered lama, just TRY IT and APPLY right now!